ترند اليوم

İdeal Bebek Kilosu Nedir? 1 Yaşına Kadar Nasıl Olmalı? – E-OkurBebekleriniz için sağlıklı olacak bir gelişim oldukça önemlidir. Peki bir yaşına kadar ideal bebek kilosu nasıl olmalıdır? Aldığı kiloları sağlıklı bir şekilde saklamak ister misiniz? Bunun için neler yapmanız gerektiğini gelin beraber inceleyelim.

Yeni doğduğunuz çocuk için oldukça heyecanlı ve kızgınsınız. Ailenize yeni bir can katılmış ve onun fiziksel gelişim için gerekenleri süreleri. Bu konuda sizi rahatlatacak ve yardımcı olacak şeyleri hazırladık.

Yeni doğan bebekler Kullanmayı gereğinden fazlaca boşaltmak istiyorlar ve çocukları bu konuda rahatsız oluyorlar genellikle. Aslında bu oldukça normaldir ve biz oyunun kilosuna odaklanmak yeterlidir. İdeal bebek kilosu için dikkat etmeniz gereken faktörlere geçelim şimdi:

Bebeklerde kilo farklılığı neden görülüyor?

  • Genetik Etkenler: AnneNiteliklerin özellikleri ve genetik oyunun kilosunda oldukça belirgindir.
  • hamilik suresiAnne için hamileliğin süresi boyunca kilosuna oldukça fazla etki eder. Beklenen doğumlar daha önce doğan çocuklar genellikle daha zayıflarlar.

bebek kilosu

Gelişim başlıyor; doğumdan sonra bebek gelişimi

Bebekler genel olarak doğum sonrası ilk günlerde kilolar. Bu durum ile ilgili bilgi olmayan veya daha bir kez bu durumu yaşayan ebeveynler olabilir ve ilk günlerde yaşanan kilo kayıpları Endişe verici olabilir. Bu durum için endişelenmenize gerek yoktur. Doktorlar 1 kaç hafta içinde tekrar doğum kilosuna bebeklerin ulaşacağını belirtiyor.

Bebek için ilk 6 ay boyunca ortalama olarak 750 gr alınması, iyi bir beslenme tesisi ile mümkündür. Ancak bir sonraki 6 ay için bebek gelişimi, ilk zamanlara göre biraz daha yavaş ilerliyor. Bu yavaşlamaya sebep olarak uzman şu şekilde açıklama yapar: İlk 6 ay boyunca 750 gram alınması iyidir. Bu sayı ikinci 6 ay için 500’e düşürülebilir ve bu oldukça iyi bir sınır olarak biliniyor. Cinsiyete göre farklılıklar değişebilir.

İlk 3 ay için erkeklerde bebek kilosu hangi aralıkta olmalı?

ilk 3 ay erkek bebek kilosu

Birinci ayı dolmuş olan bebekler için alt kilo sınırı 3 kg olarak uzman tarafından söylenmektedir. Kabul edilen ortalama yaklaşık 4, en yüksek ağırlık ise 5 kilo olarak belirlenmiştir. Bu aralık içinde olmayan erkek bebekler için ise sağlığı kabul edilmez ve bir doktora görülmeleri önerilir. İkinci ayına bakış ortalama olarak erkek bebek kilosu 5 kilo üzerinde olmalıdır. İlk üç ay sonunda 7,5 kg üzerinde olan bebeklerin ise doktor tarafından görülmesi gerekir. Belirlenen dördüncü bir kilosu ortalama olarak 6,5’a yakındır. 8 kilo sizin içinizdeki ki üst sınır olarak ifade eder.

İlk 3 ay için kız bebek kilosu hangi aralıkta olmalı?

bebek kilosu

Birinci ayını dolduran kız bebeklerin genel olarak ortalama ağırlıklarının 4 kg civarında olması beklenir. Alt kilo sınırı olarak uzmanlar 2.9 kg belirlemişlerdir. Üst sınır solarak 5 kilogram 400 gram solarak kabul edilmiştir. İlk ay oldukça önemli olduğu için bu sınırların altında veya üstünde olan çocuklar acilen bir hekime götürülmesi gerekir.

İkinci ay ise kız bebekler için sahip olması beklenen kilonun alt limiti 3,5 kilogramdır. Üçüncü ayını doldurmuş olan kız çocuklarda ortalama olarak 5.9 kilo ağırlık. Üçüncü ayın sonunda bir kız bebek en az 4 kilo olmalıdır. Bunun 4 kilogramı az olan bebeklerin mutlaka doktor gözetiminde olması gerekir. Dördüncü ayda durum daha farklı bir hale gelir. Dördüncü ayını dolduran bir kız çocuğunun yaklasık olarak 6 kilogram 300 gram ağırlığa sahip olması muhafaza edilir.

Aylık olarak ideal olan bebek kilosu nasıl olmalı veya artmalıdır?

ideal bebek kilosu 3

Bebekler genel olarak doğduklarında 2,5-4,0 kilogram aralığında olurlar. İlk aylarda kilo ortalama artışları ilerler. Daha sonra ki aylarda ise durum modları ve kilo alım hızları modları. Genel olarak ilk 3 aylık bebeklerin ortalama ağırlığı 750 gram olarak alınır. 4,5 ve 6. Aylarda ise bu sayı 600 gram olarak değişir.

6. Aydan sonra ise üç aylık bir süreç içinde genellikle bebekler 450 gram tutulur. Birinci yaşlarını doldurmaya yakınken yani 10,11 ve 12. Aylarda ortalama olarak 200 gram olarak tutulur. Bebekler genel olarak bir yılın sonunda doğdukları kilonun yaklaşık olarak 3 birlikte çıkarlar.

Bu vermiş olduğumuz puanların ortalama olarak hesaplanmış yapısından oluşmaktadır. Ay ay ideal bebek kilosunun nasıl olabileceğini sizlere aktarmış olduk. Ancak en doğru bilgi için ve bebeğin sağlığı gelişimi için ifadelerden daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Yazdıklarımız sadece sizeleri bilgilendirme amaçlıdır.

مقالات ذات صلة

اترك تعليقاً

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *

زر الذهاب إلى الأعلى
x
error: Content is protected !!
%d مدونون معجبون بهذه: