ترند اليوم

Sahne Topraklarında Yaşamış Nesli Tükenen 8 Hayvan – E-Okur


IUCN’nin hazırlamış olduğu “Kırmızı Liste” Nesli tükenme veya yok olma tehlikesi olan canlı yayınları anlatır. Bir canlının bu listeye alınmasında is artık 50’den daha az sayıda o tipik canlının kalması gerekir. Ancak hassas olan türler için bu sayı 1000’den az olduğu takdirde kırmızı listeye girilmiş olur.
IUCN Tarafından 2006 yılında yapılmış olan çalışma sonucu yayınlanan raporda, bu duruma gelinmesine sebep olarak tekrardan insanlar yer aldı. Çünkü derlemelere göre insan kaynaklı olaylar yüzünden 784 farklı canlı türü Dünya üzerinden silinmiş oldu. yaklasik olarak 16.119 göz yumabilir olduğu biliniyor.

Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi sahibi de birçok canlı, nesli tükenen canlılar sınıfına girmiş oldu. İnsanlığın bitmeyen yerleştirme çabası ve yaşamını sürdüren kesin zamandan dolayı canlıların ömrü ve zenginliği de giderek azalıyor. Akşamdan kalma olma ihtimalin var mı? Hangi canlıların nesli tukendi? Gelin evinde yaşamış olan Nesli tukenen veya tukenmekte olan hayvanlara göz atalım:

Nesli tukenen ya da tukenmekte olan hayvanlar:

Akdeniz Foku

Asya Kalesi

asya fili

kelaynak

Anadolu Parsı

Deniz Kaplumbağaları

Kafkas Bizonu

Hubara

1. arşivlerin en değerlisi: Akdeniz Foku

Akdeniz Foku

Fokgiller ailesi asından olan Akdeniz foku, yalnızca doğu Akdeniz ve Batı Afrika sularında yaşamaktadır. Dünya üzerinde yaşamakta olan 33 yüzgeç ayak familyasına ait bir canlıdır. Büyük bir yığın ise Ege denizinde yer alır. Bu nedenle gösterimin görünümü onun yaşayabilmesi için oldukça önemlidir. Araştırmalara göre ise bölümleri 31 ile 44 arasında olduğu tahmin edilen Akdeniz foku bulunmaktadır. Kısım kıyılarında yaklaşık olarak 100 fok yaşadığı tahmin edilirken soylarının devamı bizim gördüklerimizle dolu.

2. 100 yaşındaki dahi genç: Deniz Kaplumbağaları

Nesli Tükenen

Nesli tükenen canlılar arasında henüz yer almayan ama ciddi tehlike altında bulunan deniz kaplumbağaları, IUCN tarafından koruma altına alınmış durumda. Canlıların büyük bir kısmı Akdeniz’de yaşayanları sürdürüyor. Işık ve kumsal kirlilik, avlanma ve bilinçsiz davranışların sonucu bu canlılığın nesli her geçen daha çok tehlike altında girmektedir.

3. Yanlış tarım hareketleri sonucu nesli tükenen tür: Kelaynak

Nesli Tükenen

Genel olarak kayalıklarda ve yakın bölgelerde yaşayanlar kelaynaklar, daha öncesinde Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Alpler de yaşıyorlardı. Bundan Yıl sonundan 400 yıl sonra; Fas, Türkiye ve Suriye’de yaşıyor. Dünya üzerinde yaklaşık olarak 500 yetişkinin yaşadığı kelaynaklar, gölgeler ve Fas’ta koruma altındadırlar. Uygulama belgesi olan tarım politikaları, kimyasal ilaç kullanımı ve yaygın olan sulak alanların türün neslini yok olma riskiyle yüz yüze geldi.

4. Yalnızca 3 ülkede kaldı: Kafkas Bizonu

Nesli Tükenen

Avrupa bizonu ismiyle bilinen Kafkas bizonları, eski dönerlerde Avrupa ve Anadolu bölgeleri yaşıyordu. Ülkemizde nesli 16. yüzyılda tukenmiş olan kafkas bizonu, günümüzde sadece Rusya, Ukrayna ve Polonya’da yaşamaktadır. Bu türe en çok milli parklarda rastlanmaktadır.

5. Doğum en hızlısı: Asya Çitası

Asya Kalesi

Anadolu toprakları için gizemli bir tür olan Asya çitasını daha önce duydunuz mu? Doğumların nesli 19. yüzyılda doğan Asya Çitası artık bu coğrafyada yaşamıyor. Dünya da sadece 50 yetişkin Asya çitasının yaşadığı biliniyor. İran Çitası ismiyle de bilinen bu tür, günümüzde İran’ın az nüfus yoğunluğu olan yerlerinde yaşıyor.

6. Arap yarımadasında bulunan en değerli kuş: Hubara

Hubara

Toyggiller ailesinin ait olduğu bir kuş olan Hubara, yazının başında gideceğimiz hassas türkler arasında yer alıyor. Sessiz Olması ile belinen bu tür hepcildir. Kanarya Adaları, Pakistan’ın Kuzey Afrika yaşamlarını sürdürürler. Verimi düşük olan uzak görüntüler görülen Hubaralar’ın nesli tukenmiş kaldı. Sıcak topraklarda sona erdirilmesi onun kırmızı listesine girmesine sebep olmuştur.

7. İran parsının Anadolu’daki temsilcisi: Anadolu Parsı

Nesli Tükenen

Orta Doğu ve Batı Asya’da daha çok seven Anadolu parsı, İran parsının Anadolu topraklarında yaşamakta olan bir tür. Bu türün yetkisi olan varlığı hala tartışmaya açık. Iran dosyalarına rastlanmış ve vurularak öldürülmüştür. Bu olayın ardından is peygamberi tür hakkında yapılan yayın oldukça hızlanmıştır.

8. Doğanın en heybetli canlılarından biri: Asya Fili

Asya Filmi

Asya fillerinin nesli 19. yüzyılda tukenmiştir. Bu tür Endonezya, Bangladeş ve Hindistan gibi hayatta kalmaya devam ediyor. Afrika’da yaşayan türlere göre ise oldukça kısa ve daha küçük dişlere sahip. Ayrıca bu tür evcil olmalarıyla da bilinmekte.

مقالات ذات صلة

اترك تعليقاً

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *

زر الذهاب إلى الأعلى
x
error: Content is protected !!
%d مدونون معجبون بهذه: