ترند اليوم

Tercih Sonuçları Sonrası Neler Yapabilirsin? – E-Okur


Üniversite kayıtları ne zaman?

Tercih sonuçları ne zaman açıklanacak, ne kadar süre kaldığı gibi okurken net bir cevap vermek her zaman mümkün değildir. Ancak genel olarak sınavdan yaklaşık 1 ay sonra tercih sonuçları da açıklanmış olacaktır. Tercih dönemini iyi geçiren bir öğrenci için bu durumu pek düşüneceğini bir durum da değildir aslında.

Puana göre tercih yapmakta kolay olmayabilir. Birçok seçeneğin olduğunu unutmamalısınız. ÖSYM bu konu ile ilgili tercih robotunu Kullanım sunmuş aynı zamanda birçok farklı site üzerinden de sıralamalar açıklanmış durumda.

Tercih Sonuçları

Ayrıca tercih robotu sayesinde gitmek istediğiniz üniversite ile ilgili ayrıntılı bilgilere sahip olabilir, geçmiş yıllarla ilgili de bilgi edinebilirsiniz. Ama buna bağlı olarak tercih döneminde, tercih robotundan yararlanmayı umarız ki ihmal etmemişsindir.

ÖSYM tercih sonuçları açıkladıktan sonra ise yerleştiğinin okulu öğrenilmiş olacaksın. Bundan sonra ki parçalar ise e-kayıt sistemini kullanarak elektronik olarak kayıt yaptırabilirsiniz. Bu işlemi ne zaman yapacağını Özym’nin sitelerinden veya resmi gazetelerden anlatsın. Elektronik kayıt yapılmaya başladıktan sonra öncelikle yapılması gereken E-Devlet üzerinden kayıt yaptırmak olacaktır. Bu kayıt işleminin zorunlu olmaması ama işlerin kolaylaşması adına yapılmasında faydası vardır. Bu süreçte e-kayıt yaptırmadığın taktir de ise pizza okuluna gidip kayıt yaptırmak zorunludur.

Genel olarak is tenilen belgeleri aynı olsa da farklı olabilecek belgelere karşı okul ile müşteri desteği ve kayıt için istenen defterleri öğreniniz.

Üniversite kayıtlarında toplantılar

tercih sonuçları Açıkladıktan sonra birçok öğrenci heyecanlı bir şekilde kayıt işlemleri ile ilgilenecektir. Tercih sonuçlarını açıkladıktan bir süre sonra kayıt işlemleri için hazırlıklar başlayacak. Üniversiteye kayıt olabilmek için gerekli olan bazı belgeler bulunur ve bunların temini ve medyanın süresi boyunca sorun yaşamasın. Her üniversiteden istenen belgeler için mutlaka web sitelerini ziyaret ederek veya okuldan bilgi alarak bu işlemlere hazırlanmakta fayda var.

İstenen bazı belgelerin ise şu şekilde gösterilmesi: Nüfus cüzdanı tiyatrosu ve aslı, erkek adaylar için askerlik durum belgesi (herhangi bir engel olup olmadığı kontrol edilmelidir).

Tercih Sonuçları

4,5 cm x 6 cm boyutlarında olmak şartı ile en az 6 en fazla 12 fotoğraf. Sayılar değişkenlik gösterebileceğinden dolayı en az altı fotoğraf çekerken fayda var. Ayrıca fotoğrafların güncel yani son 6 ay içinde çekilmiş olması ve tanınıyor olması gerekir. Ayrıca eğer ikinci öğretim kiraysan de katkı payının ödendiğine dair bir dekontunda olması gerekir. Üniversite ve tercihleri ​​için belgeleri de yanında bulundurmanız gerekiyor.

Özel yapıların biri olan tek ders veya bütünleme gibi sınavlarda bulunmasın olmasın, ortaöğretim kurumundan gerekli belgeyi alarak kayıtlara gitmen gerekiyor. Ancak bu durumdayken mezun olduğun orta öğretim kurumunun diplomasını veya mahsül belgesini alman yeterlidir.

Eğer ki ek puanla yerleştiysen ve mezuniyet belgesinde bu alan kuruluşsa da ek puanların esas alındığı okuldan mezun olmuş bir belge alman gereklidir. Ayrıca ikametgaha da ihtiyacın olabilir. Ancak herhangi bir yere gitmeden E-Devlet üzerinden bu belgeyi temin edebilirsin.

Başlayacakla ilgili herhangi bir sorunuz var mı?

Üniversite tercih sonuçları açıkladıktan sonra sonuçları inceleyip, herhangi bir yere yerleşemediğini öğrenmiş olabilirsin. Ancak yerleşmek için bir şansın daha olduğunu unutmaman gerekir. Ek tercih döneminden faydalanıp tekrar denemelisin. Bu konuda yapılması gereken ÖSYM tarafından belirlenen olan ücreti bir bankaya ödeyip ardından tercih listesini tekrar yapman olacak. Hangi bankaya ve ne kadar ücret yatıracağına dair bilgilere ÖSYM sitelerinden ulaşabilirsiniz.

İlk tercihinde yerleşemeysen veya tercih etmeseysen ek tercih dönemini kullanarak bir tercih listesi yaparak bu süre boyunca hazırlık yapabilirsin. Bu dönemde dikkat edilmesi gereken bir tanesi kontenjanlar bir başka de puanın olacak. İlk tercihlerin açıklanmasından hemen sonra başlayan ve kısa süre sonra açılan ek tercihlerde bazı öğrenciler istenen sonuçlara ulaşabiliyor. Bu nedenle, bunu bir fırsat olarak düşünebilir ve ona göre hareket edebilirsin.

Tercih Sonuçları

Bu dönemde de yine ilk tercihte olduğu gibi 24 tercih hakkın olacak. Bütün tercihlerini kullanmayı tavsiye ederiz bu süreçte. Çünkü avantajını artırabilecek bir duruma gelemezsin bu sureçte. Tercih sonuçlarını açıkladıktan sonra ek yerleştirme için yayınlanan kılavuzu inceleyerek gerekli olan bilgileri edinebilir ve tercihlerini rahatlıkla yapabilirsin.

مقالات ذات صلة

اترك تعليقاً

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *

زر الذهاب إلى الأعلى
x
error: Content is protected !!
%d مدونون معجبون بهذه: